Gdy mamy do czynienia ze współczesnymi kozami możemy liczyć na to, że podczas procesu spalania nie będą one emitowały do atmosfery zbyt wielu szkodliwych substancji. Wynika to przede wszystkim z tego, że działają one z wykorzystaniem nowoczesnej metody spalania drewna. Zastosowanie znajduje tu wtórne spalanie, które sprawia, że mamy do czynienia z dopalaniem wszystkich cząstek znajdujących się w dymie. Niestety, nie było to możliwe w starszych urządzeniach, stąd też były one znacznie bardziej szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Obecnie możemy mówić o istotnej zmianie na lepsze, wysoka temperatura pozwala bowiem na kompleksowe spalanie. Innym ciekawym rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie w nowoczesnych kozach jest dopalanie spalin możliwe dzięki zastosowaniu katalizatora. Ta nowoczesna metoda zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że jest wyjątkowo wydajna. Katalizator sprawia, że można dopalać tak resztki dymu, jak i gazów, piec jest więc znacznie sprawniejszy.

Oczywiście, kupując kozę warto poświęcić uwagę systemowi odprowadzającemu dym. Jeśli jest on wadliwy, dochodzi do schładzania się dymu, a siła ciągu ulega zmniejszeniu. Problem staje się tym dotkliwszy, im więcej kolanek ma połączenie. Należy też liczyć się z tym, że w momencie, w którym piec znajduje się na niższych kondygnacjach, spaliny muszą pokonywać podciśnienie. Po raz kolejny wiąże się to z problemem długiego połączenia, dym zaczyna się wydobywać z pieca, a uniknięcie tego problemu nie jest proste.

Artykuł partnera zewnętrznego: piecykicolor.pl