olejowanie mebli z drewna

Meble drewniane zawsze wymagają od użytkownika pewnych stosowania pewnych zasad konserwacji ( http://sklep.activmeble.com/naturalne-meble-drewniane ).  Bardzo popularna staje się metoda olejowania , co związane jest z filozofią proekologiczną producentów mebli. Olejowanie mebli to eliminacja tradycyjnych lakierów, używanych do tej pory.  Na rynku mamy coraz szerszą ofertę , w tym szereg produktów uniwersalnych, które można zastosować praktycznie do każdego rodzaju drewna. Olejowanie nie wymaga specjalnych warunków w pomieszczeniu, może być wykonywane na zewnątrz i wewnątrz, jest dużo delikatniejsze dla drewna oraz dla organizmu człowieka. Olejować można zarówno meble wykonane z gatunków drzew rosnących w naszym klimacie, ale także tych egzotycznych, sprowadzanych z dalekich lądów. 

Olejowanie wzmacnia naturalne walory drewna, czyli jego kolor, połysk, przekrój słoi i naturalna strukturę. Również podczas użytkowania i naturalnego starzenia się drewna, wygląda ono dużo szlachetniej i bardziej elegancko, niż przy tradycyjnych metodach. Dlaczego tak się dzieje? Otóż olej wnika naturalnie w głąb struktury drewna, nie zatykając przy tym porów, a tym samym umożliwia oddychanie drewnianym kompozycjom oraz blokuje warunki sprzyjające powstaniu pleśni i grzybów. Żyjemy w klimacie o zmiennej wilgotności, więc oczywiste jest, że nasze drewniane tarasy, altanki, meble ogrodowe czy ogrodzenia są narażone na działanie czynników atmosferycznych, czyli na zawilgocenie i silne nasłonecznienie. Olej stosowany do konserwacji chroni drewno przed szkodliwym działaniem promieni UV, a także przed rozkładem wywołanym mikroorganizmami. Do tego każdy olej jest bezzapachowy oraz bardzo przyjazny dla środowiska, czego nie można powiedzieć o lakierach. 

jak olejować drewniane meble

Oleje są szczególnie polecane do drewnianych tarasów, kładek, przejść i chodników, czyli każdej powierzchni która jest nastawiona na uszkodzenia mechaniczne. Olejowanie nadaje się do częściowej renowacji uszkodzonych miejsc, a tym samym pozwala na unikniecie szlifowania lub cyklinowania całej powierzchni. Ciekawe jest także to, że powierzchnia powleczona olejem nie jest dużo mniej śliska niż lakierowana, a to dzięki zachowaniu naturalnej struktury drewna.  Olejowanie sprawia, że drewno jest przyjemniejsze w dotyku,  nie łuszczy się jak farba oraz  przyciąga mniej kurzu. Oczywiście olejowanie wiąże się także z obowiązkami częstszej pielęgnacji, szczególnie w miesiącach jesiennych, by zabezpieczyć odpowiednio drewno przed zimą. Dla lepszej ochrony drewna można zastosować przed olejowaniem środek biobójczy.  Ilość warstw i czas schnięcia to sprawa zależna od właściwości preparatu wybranego do olejowania, dlatego warto wcześniej poczytać uważnie etykietę.